NAMA Awards 2019 Winners List

Here are the winners of the NAMA 2019 Awards:

SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

  • Likhwa Ncube – aka Likhwa okaNcube

Outstanding Comedian – Spoken Word

  • Learnmore Mwanyenyeka – aka Long John

 

LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Book

  • Gather the Children  by  Batsirai Chigama       [Ntombekhaya Poetry]

Outstanding Children’s Book

  • The City Girl by Elisha July and Tendai K. Rudanda [Pass-Point Publishers]

Outstanding Fiction

  • Mazai Emheni by  Daniel Mutendi [DanTs Media Publishing]

THEATRE AWARDS

Outstanding Actor

  • Teddy Mangawa in Ukama

Outstanding Actress

  • Qeqeshiwe M’thembo in The Hostel

Outstanding Theatrical Production

  • Ukama by Savanna Trust

Outstanding Director

  • Lloyd  Nyikadzino for Zandezi

 

- - - Buy NetOne, Telecel Airtime on WhatsApp using EcoCash.
Send the word Airtime to +263 714 815 229
No extra charges. - - -

DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

  • Vein N. Alfazema in Black Sheep

 

Outstanding Male Dancer

  • Martin Chabuka in 100% Afro

 

Outstanding Dance Group

  • Real Flex Dance Group directed by Martin Chabuka

 

Outstanding Choreographer

  • Macintosh Jerahuni & Chaleen Chimara – Iwe Neni Tinebasa

 

VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

  • The Demolition by John Kotze

 

Outstanding 3 Dimensional Work

  • Zvirimudombo by Shelton Mubayi

 

Outstanding Mix Media Work

  • The Watchman and the Fence  by Greg Shaw

 

Outstanding Exhibition

 

FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor

  • Eddie Sandifolo as Clive in Bhachi

 

Special Mention

  • Admire Kuzhangaira – in Death and Other Complications

 

Outstanding Actress

  • Tendaishe Chitima as  Anesu in Cook-Off

 

Outstanding Music Video

  • Dzamutsana produced by Vusa Hlatshayo aka Blaqs

 

Outstanding Screen Production (Television Series)

  • Kuchina The Genesis directed by  Blessing Gatsi

 

Special Mention

  • Gaza directed by Ben Mahaka

 

Outstanding Screen Production – Short Film

 

Outstanding Screen Production – Full-Length Film

  • Cook-Off  directed by Thomas Brickhill

 

MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

  • Fred Zindi – The Standard

 

Outstanding Journalist – Television

  • Patience Nyagato from ZBC TV

Outstanding Journalist – Radio

  • Babongile Sikhonjwa, aka uMrifiti  –  Sky Metro FM

 

Outstanding Online Media

  • Capitalk

 

MUSIC AWARDS

Outstanding Female Musician

  • Janet Manyowa

 

Outstanding Male Musician

  • Enoch Munhenga aka ExQ

 

Outstanding Album

  • Tseu Tseu               by        Enock Munhenga aka ExQ

 

Outstanding Song

  • Kanjiva                 by           Stephen K. Mamhere aka Enzo Ishal

 

People’s Choice Award winner: 

  • Mai Patai

 

Outstanding Promoter

  • Unplugged Zimbabwe

 

Arts Personality of The Year

  • Mokoomba

Satisfaction survey
How likely is it that you would recommend Pindula News to a friend or colleague?
SuggestionsHow can we improve?
You have already submitted your feedback the vote. If you would like to add more feedback please write us on hello@pindula.com.

Comments

Back to top

Write a Comment

Your email address will not be published.